Luba Zakharava
Alan Terzi
A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) legutóbbi jelentése szerint a légi teherszállítás iránti kereslet tavaly erőteljesen megtámogatta a világjárvány miatt feszült helyzetben lévő légiközlekedési ágazatot. 2021 első felében a légi áruszállítási piac globálisan 8%-os éves növekedésről számolt be, ami magasabb, mint 2017 óta bármely más évben.
A nyugat-európai közúti szállítási piacon már érezhetőek az Európai Bizottság nemrégiben bevezetett Mobilitási Csomagjának első hatásai. Jelentős hiány van a rendelkezésre álló kamionokból, különösen a lengyel, cseh és balti fuvarozóknál. A járművek nem indíthatnak annyi kabotázsutat, mint korábban, és az üzemanyagárak közelmúltbeli megugrása a közúti fuvardíjakban is tükröződik, amelyek naponta több százalékkal ingadoznak.
„Az Európába és onnan induló vasúti szállítás is problémás lehet. A vásárlók attól tartanak, hogy áruik elakadhatnak a határon. Alternatív megoldásként a légi szállítást ajánljuk, amely segíthet optimalizálni a raktározási és készletezési költségeket és csökkenteni a szállítási időt. IATA-tagként az AsstrA Italia garantálja szolgáltatásainak magas színvonalát” – emeli ki Luba Zakharava, az AsstrA Italia irodavezetője.
„A légi fuvardíjak viszonylag magasak, de még mindig vonzóak, figyelembe véve a határokon kialakuló fennakadások kockázatát a közúti és vasúti szállítmányok esetében. 2021 decemberében a légi áruszállítási díjak már 150%-kal voltak magasabbak, mint 2019 decemberében, vagyis a járvány kitörése előtt. Manapság még magasabbak, mivel több repülési útvonalat meg kellett hosszabbítani, hogy elkerüljék a lezárt légteret. Sok ügyfelünk azonban szívesebben fizet többet, hogy kiszámítható ütemterv szerint kapja meg a küldeményeit, szemben azzal, hogy kevesebbet fizet, de nem lehet biztos abban, hogy mikor érkeznek meg” – mondja Alan Terzi, az AsstrA Italia szakértője. „Általában rugalmasak lehetünk a szállítmányok légi úton történő feladásakor. Sok kis légitársaságnál lehet szabad rakteret találni. Úgy gondolom, hogy van esély arra, hogy a kereslet és kínálat hamarosan kiegyenlítődjön, és az árak visszatérjenek a korábbi szintre” – teszi hozzá Alan Terzi.
Author: Aneta Kowalczyk.