Jekatyerina Lisz
A gyógyszeripari piac az elmúlt néhány évben dinamikusan nőtt, nagyrészt a Covid-19 válság eredményeként. Ebben az egyébként jövedelmező iparágban való működés azonban jelentős kockázattal és felelősséggel jár, különösen a termékek szállítása terén. A gyógyászati és gyógyszerészeti termékek szállítását speciális jogszabályi és szállítási előírások szabályozzák.
A globális gyógyszerlogisztikai piac értéke 2021-ben becslések szerint 78,5 milliárd dollár volt, és az előrejelzések szerint 2022 és 2030 között éves szinten 8,6%-os növekedést érhet el. A koronavírus-járvány ösztönözte a gyógyszerlogisztikai innovációt, és döntő, de rövid távú hatást gyakorolt az iparágra.
A Covid-19 terjedésének leküzdése érdekében a kormányok világszerte erőfeszítéseket tettek az egészségügyi létesítményekhez és gyógyszerekhez való könnyű hozzáférés növelésére. A logisztikai cégek stabil ellátási láncokat alakítottak ki, hogy mindenki számára könnyen elérhetővé tegyék a vakcinákat. Az új vírustörzsek és az új kezelések iránti kereslet stimulálják a gyógyszerpiacot.
Növekvő kereslet a gyógyszerek iránt
A piac növekedése megnövekedett keresletet okoz a vény nélkül kapható kezelési módszerek, például vitaminok és ásványi anyagok, köhögés- és megfázás elleni gyógyszerek, emésztést segítő szerek és bőrgyógyászati termékek iránt is. A mentőszolgálatok megnövekedett jelentősége, valamint a központosított, költségcsökkentő elosztási csatornák kialakítása tovább növeli a gyógyszerlogisztika iránti keresletet.
A gyógyszeripari cégek egyre gyakrabban szervezik ki a csomagolást és a címkézést. A gyógyszeripar növekszik Afrika szubszaharai régiója és Dél-Amerika feltörekvő piacain. A gyógyszergyártók igyekeznek olyan helyi logisztikai szolgáltatókat választani, amelyek gyógyszeripari tapasztalattal rendelkeznek. A nem szabvány szerinti folyamatellenőrzés és az alacsony szolgáltatásminőség azonban továbbra is komoly kockázatot jelent a gyógyszergyártók számára. A gyógyszerszektort kiszolgáló logisztikai szolgáltatóknak összetett iparági és jogszabályi követelményeknek kell megfelelniük.
A Good Distribution Practice különféle követelményeket ír elő a gyógyszerkészítmények megfelelő tárolására és szállítására az EU országai között. A norma egységes megközelítést határoz meg a gyógyszerek nagykereskedelmi forgalmazására vonatkozóan, hogy megfelelő minőségi és biztonsági szintet biztosítson a teljes ellátási láncban, a gyártóktól a kiskereskedelmi hálózatokon át az egészségügyi intézményekig.
A hőmérséklet a legfontosabb
A gyógyszereket megfelelő hőmérsékleten kell szállítani. A fény- vagy páratartalom szintjének még kismértékű változása is veszélyeztetheti a teljes tételnyi terméket. A hőmérséklet-érzékeny vakcinák speciális csomagolás nélkül legfeljebb 25°C-os levegőhőmérsékleten szállíthatóak, legfeljebb 60 perces szállítási idővel. Más esetekben gyógyászati termozsákot, hűtőbetéttel ellátott habdobozt vagy termotartályt használnak. Izoterm csomagolásban a kellően alacsony hőmérséklet fenntarthatóságának maximális ideje 24 óra.
A gyógyszerek szállításához szükséges hőmérséklet-tartományok 2-8°C, 8-15°C, valamint 15-25°C között vannak. A megfelelő hőmérséklet-tartomány kiválasztása az adott gyógyszertípus követelményeitől függ.
„Orvosi termékek szállítása során a megrendelők gyakran megkövetelik egy adott hőmérsékleti szint fenntartását. Ennek betartása a hőmérsékletszinteket rögzítő érzékelők, a beépített hőmérséklet-szabályozó berendezés, valamint a páratartalom és fényszint szabályozásának köszönhetően lehetséges. A közúti szállítás a gyógyszerek szállításának költséghatékony módja. A hűtőkocsik szorosan le vannak zárva, hogy ne juthasson be fény, és a gyári csomagolás is a vonatkozó fényzárási követelményekhez van szabva” - mondja Jekatyerina Lisz, az Asstra Pharma Logistics ipari fejlesztési menedzsere.
Légi és tengeri gyógyszerszállítás
A gyógyszerek tengeri és légi szállítása iránti megnövekedett kereslet 2030-ra jelentősen befolyásolni fogja a gyógyszeripar fejlődését. A tengeri szállítás mérsékelheti a munkaerő-igényt, akár 80%-kal redukálhatja a tranzitköltségeket, és csökkentheti a logisztikai műveletek szénlábnyomát is. A gyógyszerek nagy távolságra történő szállítása során a légi közlekedés használata pedig csökkenti a szállítási időt és a termék károsodásának kockázatát.
„Gyógyszeripari ügyfeleink olyan komplex logisztikai konstrukciók kidolgozása érdekében fordulnak hozzánk segítségért, amelyek magukban foglalják az átrakodást, a multimodális közúti/légi vagy közúti/tengeri szállításokat, a Błonie városában található raktárunkban való ideiglenes tárolást, a vámkezelést és a biztosítási tanácsadást. Az elvárt szállítási időtől, a költségpreferenciáktól és a szükséges szállítási minőségtől függően különféle szállítási módokon tudunk gyógyszereket szállítani. A légi szállítás az egyik legbiztonságosabb szállítási módnak tekinthető. A vasúti szállítás ritkán használt mód, mivel nagy a termék károsodásának kockázata. A legtöbb gyógyszerészeti és gyógyászati ágazatban előállított termék szállítása jelenleg közúton történik” – teszi hozzá Jekatyerina Lisz.
Az AsstrA gyógyszerszállítási megrendelései 2019 és 2021 között átlagosan 18,8%-kal növekedtek évente, amihez az éves forgalom átlagosan 27,6%-os növekedése társul. A gyógyszerek, az orvosi berendezések és a dekorkozmetikumok a legnépszerűbb rakományok ebben a kategóriában. A legnépszerűbb szállítási folyosók pedig az Olaszország-Törökország, a Németország-Lengyelország és a Lengyelország-Litvánia útvonalak.
Author: Kamila Rynkiewicz.