A koronavírus-járvány megnövelte az elektronikai eszközök iránti globális keresletet. Mivel egyre több globális fogyasztó dolgozik vagy tanul távolról, így ők egyre szívesebben vásárolnak elektronikát és számítógép-alkatrészeket. 2020-ban a magyar elektronikai berendezések exportvolumene 4,98%-kal nőtt éves összevetésben, és összesen 29,27 milliárd dollárt tett ki az ENSZ nemzetközi kereskedelmi adatbázisa, a COMTRADE szerint.
Az elektronikai fogyasztási cikkek iránti kereslet nem mutatja a lassulás jeleit. Sőt, Magyarország az 5G hálózat fejlesztése és üzemeltetése szempontjából az egyik vezető ország. Csak az utolsó negyedévben az AsstrA-Associated Traffic AG csapata egy több mint 250 konténernyi 5G hálózati infrastruktúra-eszközt tartalmazó Kínából Magyarországra irányuló szállítási projektet felügyelt.
Vladyslav Martin
„A teljes projekt egy kínai állami tulajdonú céggel együttműködve valósult meg. A berendezéseket a kínai Chongqing terminálról vonattal szállították Lengyelországba. Mi voltunk felelősek az eszközök továbbításáért a lengyelországi Malaszewiczeben lévő Agrostop és Europort terminálokról Magyarországra. Az elmúlt évben számos fontos információ- és kommunikációtechnológiai (ICT) ipari berendezésekkel összefüggő projekten dolgoztunk. A rakományt – főként processzorokat, tápkábeleket, switcheket és szervereket – vonatokról konténerszállító pótkocsival szerelt teherautókra rakodtuk át Malaszewicze határátkelő termináljában, és Szlovákián keresztül továbbítottuk Magyarországra.” – mondja Vladyslav Martin, az AsstrA-Associated Traffic AG európai és kínai vasúti operációjának vezetője.
A rakomány vasúton érkezik Kínából, mielőtt Lengyelországból a magyarországi Budapest környéki városokba közúton továbbszállítanák. A malaszewicze-i lengyel átrakodó terminál az 5G hálózati berendezések fő terjesztési pontja.
Stanislau Martynau
„Az ilyen típusú projektekben a fő kihívások közé a szükséges járművek egyidejű rendelkezésre állásának biztosítása és a vámkezelési dokumentumok gyors elkészítése tartozik. Az áruk felvételén és végső rendeltetési helyükre szállításán túl az AsstrA szakértői kitöltik és benyújtják az árutovábbítási nyilatkozatokat is. A leányvállalatunkként működő brest-i vámügynökségünknek és a jól kiépített partnerhálózatunknak köszönhetően az AsstrA csapata biztosítja a pontos szállításokat, még akkor is, ha a szállítmányok mennyisége folyamatosan növekszik.” – hangsúlyozza Stanislau Martynau, az AsstrA Operációs Főosztály vasúti teherszállítási csoportjának szakembere.
A csúcstechnológiai ipar termékeinek magas értéke és hőmérsékletérzékenysége különös figyelmet igényel a szállítás során. Az AsstrA által 2020 és 2021 években ebbe a kategóriába tartozó leggyakrabban szállított termékek az információfeldolgozó gépekhez kapcsolódó alkatrészek és tartozékok (a szállítmányok 21,7%-a), a tévék, monitorok és projektorok (16,1%), az áramtermelő készülékek (13,5%), a lég- vagy vákuumszivattyúk, kompresszorok és ventilátorok (12,2%), valamint a háztartási elektronika, például hűtőszekrények, fagyasztók, mosógépek, mosogatógépek és elektromos kályhák (12,1%) voltak.
Kovács-Máté Botond
„Elektronika szállítása során háromféle biztonsági intézkedést teszünk. Először is, a mechanikus és elektronikus biztonsági rendszerek megakadályozzák, hogy illetéktelen személyek kinyissák a rakományokat. Másodszor, a telematikai rendszerek biztosítják, hogy csak a dedikált kódokkal rendelkező címzettek férhetnek hozzá a rakomány adataihoz. Harmadszor, sofőrjeink csak 0-24 órában őrzött területeken parkolnak. Az ilyen megoldások garantálják a rakomány legmagasabb szintű biztonságát a szállítási folyamat minden lépésében” – osztja meg Kovács-Máté Botond, az AsstrA magyarországi fióktelep-vezetője és country menedzsere.