„Ha teljes erődből rohansz, az épp csak arra elég, hogy egy helyben maradj, de ahhoz, hogy eljuss valahova, legalább kétszer olyan gyorsan kell futnod." Ez áll Lewis Carroll Alice Tükörországban (Alice Through the Looking Glass) című könyvében, amely ugyanolyan releváns ma is, mint valaha a 21. században.
Bár a koronavírus-járvány csak korlátozott fizikai utazást tesz lehetővé az egész világon, az élet ritmusa továbbra is pörög. Az elmúlt év bizonytalansága folyamatosan arra ösztönözte az embereket, hogy keményebben dolgozzanak és kulcsrakész megoldásokat keressenek új körülményeik kezelésére. A távmunkára történő részleges vagy teljes áttérés sokat tett a szakmai és a magánélet közötti határ eltörlésében.
A "kiégési szindróma" kifejezést Herbert Freudenberger amerikai pszichológus alkotta meg 1974-ben. A kiégés elméletileg bizonyos fajta munkakörülményekből vagy szervezeti struktúrából fakad. A tudós javaslata szerint mind személyes, mind szervezeti szinten kezelni kell a helyzetet annak leküzdése érdekében. Például a munkaidő csökkentésével vagy az alkalmazottak támogatásával és képzésével.
A Deloitte tanácsadó cég felmérése szerint 2020-ban a válaszadók 70%-a mondta, hogy tapasztalt már munkahelyi kiégést. Ezen megkérdezettek 50%-a számolt be arról, hogy többször is átélte. A Blind alkalmazás által végzett anonim felmérés szerint a kiégést okozó tényezők között szerepel a túlmunka, a munka és az otthon közötti elmosódott határ, a szabadidő hiánya és a folyamatos kapcsolattartás szükségessége.
A betegségek Egészségügyi Világszervezet általi osztályozása szerint a kiégés egy olyan krónikus stressz szindróma, amely a munkahelyről származik, és amellyel az ember nem tud megbirkózni. A WHO a szindróma három jellemzőjét határozza meg:
- Állandó fáradtság és kimerültség.
- A munkától való elszakadás iránti vágy érzése vagy a munkára gondolva felmerülő negatív érzelmek.
- Gyenge önértékelés a szakmai eredmények terén, a hozzá nem értés érzése és a munka termelékenységének csökkenése.
Biokémiai szempontból a dopaminnak köszönhetően érezzük a munkát kellemesnek. Egészséges állapotban minden elvégzett feladatot ennek a hormonnak a felszabadulása kísér. Érzelmi kiégés esetén a természetes mechanizmus leáll: a feladatok száma növekszik, de az ezek teljesítésével járó elégedettség nem követi.
"Egy betegséget könnyebb megelőzni, mint gyógyítani." Hippokratész ezen észrevételével összhangban Karina Budinskaya, az AsstrA Oktatási és Fejlesztési Központ igazgatója a következő ajánlásokat készítette a kiégési (burnout) szindróma kialakulásának megelőzésére.
Karina Budinskaya
- Elemezze a folyamatban lévő projektjeit, és mérje össze a rendelkezésre álló erőforrásaival. Utasítsa vissza az új projekteket, ha a munkaterhelése már meghaladja a kapacitását. Fontos, hogy ellenőrizze saját munkaterhelését, és nyomon kövesse, mit kell felvenni a tennivalók listájára, és mit nem. Tényleg képes lesz arra, hogy saját maga megcsinálja ezt a tennivalót? Talán ideje delegálni. Figyeljen arra, hogy vajon spontán beleegyezik-e az új munkába. Talán csak azért vállal új feladatokat, mert fél visszautasítani.
- Rendszeresen elemezze az elindított projektjeit. Például hetente, havonta vagy negyedévente. Határozza meg, mit sikerült megtennie, kivel kommunikált, és ami a legfontosabb: milyen mérföldköveket ért el eddig. Ez az elemzés segít megértenie, hogy éppen hol tartózkodik a projektkövető rendszerben.
- Tervezze meg és gondolja át nemcsak azt, hogy mit fog tenni a munkaidőben, hanem a személyes ideje alatt is. Ütemezzen időt a naptárában filmnézésre, baráti találkozásra vagy testmozgásra. Így a naptár ellenőrzése során látni fog valami kellemeset és a munkához nem kapcsolódó dolgot a közeljövőben.
- Ne feledje a helyes táplálkozás és alvás alapjait. A kiegyensúlyozott étrend segít abban, hogy szervezete megkapja a zavartalan működéséhez szükséges tápanyagokat. A regenerálódás érdekében tanácsos 23.00 óra előtt elaludni, és 7-9 órán át aludni egy sötét, jól szellőző helyiségben.
- Végezzen testmozgást, például sétáljon, fusson, kerékpározzon, görkorcsolyázzon vagy jógázzon. Válasszon olyan tevékenységet, amely megfelel a napi rutinjának és a személyes sportritmusának. Végezzen légzési gyakorlatokat és meditáljon. A tudatos légzés elősegíti az összpontosítás és a jelenlét kialakulását az adott pillanatban.
Sokféle eszközzel rendelkezik a pozitív hozzáállás és az erőforrás szint fenntartásához. Ezek segítenek elkerülni a kiégést és fenntartani a munka és a magánélet egyensúlyát. Ügyeljen arra, hogy rengeteg öngondoskodásba tartozó esemény legyen a naptárában!