Az év eleje nem volt kedvező a brit gazdaság számára, amelyet egyszerre sújtottak a koronavírussal kapcsolatos korlátozások és az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból.
Idén áprilisban az Egyesült Királyság az elmúlt 20 év legnagyobb gazdasági visszaesésével szembesült, melyről nyíltan számolt be Jonathan Atou, a Nemzeti Statisztikai Hivatal gazdasági statisztikai szakértője. Hogyan állítja helyre a kormány a súlyosan meggyengült gazdaságot? Hogyan befolyásolja a jelenlegi helyzet az idegenforgalmat és a közlekedést?
2020. július 4-én az Egyesült Királyság kormánya a korlátozások feloldásának következő szakaszába lépett és engedélyezte néhány szálloda, illetve szórakoztató létesítmény újbóli megnyitását. Az enyhébb karanténintézkedések elsősorban a kocsmák és bárok, valamint szállodák és más típusú szálláshelyek megnyitását érintik.
Július 10-től a britek szabadon utazhatnak olyan országokba, ahol alacsony a fertőzöttség. Július 3-án, pénteken, a miniszterelnök nyilvánosságra hozta azon országok listáját, amelyekkel az Egyesült Királyság „légi hidakat” hozott létre. Így a vakációból való visszatérésük után az Egyesült Királyság lakosai nem kerülnek a kötelező karantén alá, amelyet még június elején vezettek be. A The Guardian brit napilap szerint a listán 27 európai ország, 32 Európán kívüli állam és 14 brit tengerentúli terület található. A lista nem tartalmazza az Egyesült Államokat, Oroszországot, Dél-Amerikát, Afrikát vagy a legtöbb ázsiai országot. Európából Svédország, Portugália, Szlovákia, Szlovénia, Észtország, Lettország, Bulgária és Románia még nem szerepel a listán.
Kevesebb, mint hat hónap van hátra az Egyesült Királyság és az EU közötti kapcsolatok átmeneti időszakának végéig. A pandémiát követően meggyengült idegenforgalmi ágazat megerősítésének feladatai mellett a kormány az Európai Unióból érkező áruforgalom határellenőrzésével kapcsolatos kérdésekre összpontosít.
„Az új évtől kezdve az EU-ból behozott áruk teljes határellenőrzését tervezik. Boris Johnson miniszterelnök megerősítette, hogy az Egyesült Királyság nem fogja meghosszabbítani az Unióból való kilépésről szóló megállapodással összhangban meghatározott átmeneti időszakot. Ez azt jelenti, hogy a határidő 2020. december 31-én véget ér, függetlenül a tárgyalások eredményétől.
Ugyanakkor a brit kormány kinyilvánította, hogy csak a határellenőrzések fokozatos bevezetése mentheti meg a gazdaságot, még a koronavírus következményeinek terhe nélkül is. Mind a vállalkozók, mind a logisztikai ágazat szereplői ennek a kérdésnek a megoldását sürgetik” – mondja Malgorzata Matwiejuk, az AsstrA-Associated Traffic AG koroszczyni egységének vezetője.
A Brit-szigetek és az Európai Unió közötti jövőbeni együttműködés feltételeiről jelenleg még zajlanak a tárgyalások. Nagy-Britannia szabadkereskedelmi megállapodást kíván kötni. A tárgyalások során elfogadott feltételek az év végén lesznek ismertek. Michael Gove, Boris Johnson kormányának vezetője azt mondta, hogy az állam nem lesz képes megbirkózni a teljes határellenőrzés bevezetésével, miközben egyidejűleg a koronavírussal is harcolni kénytelen. Ezért az Egyesült Királyság úgy döntött, hogy fokozatosan fogja bevezetni a vámeljárásokat.
„A határellenőrzést három szakaszban vezetik be:
- 2021. január 1-jétől a cigaretta és az alkohol ellenőrzés alá kerül. Az olyan áruk esetében, mint például a ruházat vagy az elektronika, csupán alapvető vámeljárásokat vizionálnak.
- 2021. április 1-jétől az állati és növényi eredetű termékek behozatalához a vámhatóságok előzetes értesítése és az állat-egészségügyi okmányok benyújtása lesz szükséges.
- 2021. július 1-jétől egy teljes körű határellenőrzési rendszer lép életbe. Vámáru-nyilatkozatok elkészítése válik szükségessé a megfelelő tarifák alkalmazásával. Ezenkívül biztonsági nyilatkozatokat is be kell majd nyújtani a nemzetközi árufuvarozásban.
Az áruk behozatalakor kényelmet jelent az utólagos, későbbi vámfizetés lehetősége. Nagy-Britannia kívül fog esni az EU vámunióján és egységes belső piacán, a kormány pedig intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy a brit gazdaság a lehető legkönnyebbnek érezze az „új valóságba” történő átmenetet.” – mondta Malgorzata Matwiejuk.