A Gartner közvélemény-kutatási eredményei azt mutatják, hogy a COVID-19 járvány ugyan megerősítette a regionalizációs trendet, de ezek a folyamatok már elindultak. A megkérdezett ellátási láncokért felelősök 33%-a jelentette ki, hogy a gyártási és beszerzési tevékenységét már áttelepítette Kínából, vagy hogy szeretné ezt megtenni a következő 2-3 évben.
A globális ellátási láncok jóval a COVID-19 előtt össze lettek zavarva. Már 2018-ban és 2019-ben a kereskedelmi háború az USA és Kína között felhívtaa figyelmet a globalizált ellátási láncok kockázataira és megkérdőjelezte az erősen kiszervezett, és kölcsönös függőségben lévő hálózatokat. Ennek következtében új súlyt helyeztek a hálózatok stabilitására, és a régióra irányuló termelésre” – kommentálja Kamala Raman, senior elemzési igazgató a Gartner Supply Chain Practice-nál.
A vámköltség a probléma
Kína évtizedek óta fontos beszerzési forrása az ipar szinte minden ágának, így a kiskereskedelemnek és a gyógyszergyártási ágazatnak is. Azonban a Gartner kutatása kimutatta, hogy a különbség azon cégek között, amelyek munkahelyeket akarnak létrehozni Kínában, és az azok között, amelyek le akarják őket építeni, jelentősen csökkent 2019-ben. A fő ok a vámköltségek növekedése.